ZDROWA ZUPA KREM Z POMIDORÓW
Co prawda nie czas na pomidory, ale i z tych dostępnych dzisiaj też można przygotować wspaniały przecier pomidorowy, który będzie bazą na zupę, sos lub inne smaczne danie. Zawsze robię więcej, żeby część zamknąć w słoikach i zawsze mieć pod ręką przygotowany przeze mnie przecier. Zawarty w nim LIKOPEN zmniejsza ryzyko zawału, zapobiega nowotworom czy też obniża poziom cholesterolu.
Ja użyłam:
-6 kg pomidorów
-1 główkę czosnku
-5 małych cebul
-5-10 g suszonego orygano
-5-10 g suszonej bazylii
-olej rzepakowy do smażenia
Cebulkę obieramy i kroimy w małą kostkę. Smażymy na oleju do momentu aż zmięknie. Dodajemy drobniutko skrojony czosnek i przez chwilę podsmażamy wszystko razem.
W tym czasie pomidory należy naciąć wzdłuż, sparzyć, zalać zimną wodą i obrać ze skórki. Następnie pokroić w ćwiartki i wrzucić na patelnię lub do garnka, w którym znajduje się cebula i czosnek. Dusimy je do miękkości. Ja dusiłam ok. 2 godzin na wolnym ogniu (najpierw przez 40 min. pod przykryciem, a później bez pokrywki, żeby odparował nadmiar wody).
Przed spożyciem należy doprawić solą, pieprzem lub innymi ulubionymi ziołami. Można też wzmocnić smak koncentratem pomidorowym. Wszystko według uznania.
Tuż przed podaniem proponuję posypać świeżymi ziołami (bazylią lub natką pietruszki) i ozdobić kleksem z jogurtu naturalnego lub śmietany.
Pasteryzacja: nadmiar zupy, należy podgrzać i przełożyć do wyparzonych słoików. Słoiki zakręcamy i ustawiamy w garnku. Zalewamy wrzątkiem do 1/3 wysokości słoików i gotujemy na wolnym ogniu ok. 25 minut. Po tym czasie słoiki wyjmujemy z garnka, dokręcamy pokrywki i ustawiamy do góry dnem do ostygnięcia.
Tak przygotowane przetwory można przechowywać w szafce kuchennej ok. 3 miesięcy, w chłodnych pomieszczeniach nawet dłużej.
Komentarze
Prześlij komentarz