Przejdź do głównej zawartości

Podstawy zdrowego żywienia.


http://i.istockimg.com/file_thumbview_approve/12808949/1/stock-photo-12808949-assorted-sliced-fruits-on-white-background.jpg

Ach te zasady!
Nikt nie lubi się do nich stosować. Niestety, żeby zdrowo żyć - trzeba się ich trzymać.


Po pierwsze: REGULARNIE
Najlepiej pięć razy dziennie w regularnych odstępach czasowych.
Osoby. które nie są w stanie, mogą jadać posiłki trzy razy dziennie: ŚNIADANIE, OBIAD, KOLACJA. A w między czasie można wypić przygotowany wcześniej sok, koktajl, kefir, jogurt lub zjeść smaczny owoc czy warzywo.
Polecam przygotowywanie posiłków w domu i zabieranie ich w specjalnie do tego przeznaczonych pojemnikach, termosach czy bidonach - do pracy, szkoły lub na uczelnię.

Ja tak robię od lat i czuję się z tym świetnie. Kiedyś wielokrotnie słyszałam niepochlebne wypowiedzi o moich "pudełkach" zabieranych do pracy. Cieszę się, że nigdy z tego nie zrezygnowałam. Dzięki temu moje posiłki zawsze były smaczne, pożywne i bezpieczne. Bezpieczne dlatego, że nie zawierały glutenu, którego nie mogę spożywać z powodu choroby.


Jutrzejszy obiadek: czerwony ryż z krewetkami, z czosnkiem i natką pietruszki.


Po drugie: ZRÓŻNICOWANIE
Codziennie w naszym  urozmaiconym menu powinny znaleźć się produkty takie jak owoce i warzywa, zboża, mleko i jego przetwory, zamiennie mięso, ryby i warzywa strączkowe. Nie zapominajmy o tłuszczach roślinnych. Polecam olej rzepakowy nazywany "oliwą północy", oliwę z oliwek, czy olej lniany.

Uważajcie na monodiety. Zazwyczaj wyniszczają nasze organizmy.


Po trzecie: UMIARKOWANIE
Jedzmy z rozsądkiem. Lepiej mniej i częściej, niż dużo i rzadko.
Ograniczajmy spożycie cukrów, tłuszczy zwierzęcych, utwardzonych tłuszczy roślinnych, soli  i słodyczy. Unikajmy produktów typu fast-food. Nie pijmy gazowanych i kolorowych napoi. Ograniczmy alkohol, mocną kawę i herbatę.


Po czwarte: OSTROŻNIE
Zwracajmy uwagę na zanieczyszczenia w pokarmach. Zarówno te chemiczne, takie jak pestycydy czy metale ciężkie oraz fizyczne i biologiczne. Nie jedzmy pleśni, możemy mieć przez to duże problemy.

Czytajmy etykiety. Zwracajmy uwagę na skład produktów, które kupujemy. Nie wszystko jest dla nas bezpieczne.



Po piąte: SMACZNIE
To co jemy ma być dla nas smaczne i zdrowe. Czerpmy przyjemność z przygotowywania posiłków, a także z ich konsumowania.



Po szóste: AKTYWNIE 
Nie zapominajmy o aktywności  fizycznej. Bez niej nie będzie odpowiedniego spalania i nasz organizm będzie niedotleniony.


A na koniec po siódme: PIJMY WODĘ
Nawadniaj organizm przez cały dzień. Pij co najmniej półtora litra czystej, niegazowanej wody.




To na początek.

Pamiętajcie, że jesteście tym, co jecie.

Zapewniam, że można żyć zgodnie z przedstawionymi przeze mnie zasadami. Stosując się do nich, na pewno poczujecie się lepiej.


 



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Sos pomidorowy z papryką (Thermomix)

Składniki: 1000 g pomidorów (najlepsze polne, podłużne) 500 g papryki czerwonej (lub pomidory, jeżeli chcemy sos pomidorowy) 80 g cebuli 2 ząbki czosnku 1/4 łyżeczki pieprzu 1 łyżeczka ziół prowansalskich 1 łyżeczka suszonej bazylii 1/2 łyżeczki soli Do naczynia miksującego wkładamy umyte i pokrojone na ćwiartki pomidory, paprykę i cebulę pokrojone na mniejsze części oraz czosnek (jeżeli warzyw objętościowo będzie za dużo to wkładamy część z nich i mielimy 2-3 s./obr.5, a następnie dodajemy resztę).  Rozdrabniamy 5s./obr.5. Zamiast miarki na pokrywę naczynia nakładamy koszyczek. Gotujemy 30 min./temp. Varoma/ obroty wsteczne 1 (po 15 minutach można zdjąć koszyczek, wtedy szybciej odparowuje się sos). Dodajemy przyprawy i mielimy 1 min. obr. 10. Gotujemy 2 min./temp. Varoma/ obroty wsteczne 1. Gotowy sos przelewamy do wyparzonych słoików. Zakręcamy i stawiamy do góry dnem do wystygnięcia. Sos świetnie nadaje się jako ketchup, baza do makaronów i warzywnych d...

PUSZYSTA PIZZA BEZ GLUTENU (Thermomix)

Składniki: na ciasto: 215 g wody 15 g świeżych drożdży 1 łyżka oliwy z oliwek szczypta cukru 1 łyżeczka soli 300 g gotowej mieszanki mąk bezglutenowych do pieczenia chleba  pozostałe: zioła prowansalskie lub inne przyprawy, które lubimy sos pomidorowy (http://akademiazdrowegomyslenia.blogspot.com/2015/09/sos-pomidorowy-z-papryka-thermomix.html) 150 g sera mozzarella ew. pokrojoną cebulę, pieczarkę, paprykę itp. Ser mielimy w naczyniu miksującym 10 s./6 i przekładamy do przygotowanej wcześniej miski. Wodę mieszamy w naczyniu miksującym z drożdżami 20s/obr.5. Dodajemy oliwę i cukier 20 s/obr.5. Wrzucamy pozostałe składniki na ciasto i wyrabiamy 2 min./Interwał. Przekładamy do wysmarowanej oliwą miski i pozostawiamy w ciepłym miejscu na około 20 min. Rozgrzewamy piekarnik do 220 st.C. Wykładamy ciasto na posmarowaną oliwą blachę o średnicy około 30 cm. (ja używam do tarty) i rozkładamy równomiernie na całej powierzchni naczynia. Smarujemy sosem, posypujemy pr...

PRZEPYSZNY SERNIK bezglutenowy (Thermomix)

Składniki: 6 jajek 150 g cukru 1000 g twarogu sernikowego 180 g oleju rzepakowego 70 g mąki ziemniaczanej 1 łyżeczka czubata proszku do pieczenia (bezglutenowy) ewentualnie:  60 g rodzynek   60 g orzechów  skórka otarta z małej cytryny lub pomarańczy Potrzebne przybory: średnia miska sylikonowa kopystka forma do pieczenia (20x25cm lub okrągła o średnicy 27cm), wyłożona papierem do pieczenia Rozgrzać piekarnik do 180 st.C.  Założyć motylek. Oddzielić żółtka od białek. Do naczynia miksującego wlać białka. Ubijać 3 min./obr.3. Następnie dodać 75 g cukru. Ubijać dalej 2 min./obr.3. Przełożyć ubite na sztywno białka do przygotowanej wcześniej miski. Zdjąć motylek. Do naczynia miksującego włożyć twaróg, żółtka, 75 g cukru i olej. Wymieszać przy pomocy kopystki 2 min./obr.6. Dodać pianę z białek, mąkę, proszek do pieczenia, ewentualnie przygotowane bakalie i skórkę z cytrusów. Wymieszać przy pomocy kopystki 30 s/ obroty wsteczne/obr.4. Przy po...